Sens życia

Człowiek w poszukiwaniu sensu

Człowiek jest w stanie przyzwyczaić się do wszystkiego. Może przeżyć w każdych warunkach; radzi sobie nawet w piekle, które tworzą inni ludzie. Jest tylko jeden warunek. Jaki?

Człowiek w poszukiwaniu sensu

Wiktor Frankl był austriackim psychiatrą, który miał to nieszczęście, że trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Wtedy zafascynowało go (słowo zafascynowało może nie być najlepszym określeniem w jego sytuacji) dlaczego niektórzy ludzie poddają się i umierają, a niektórzy ze wszystkich sił dążą do przeżycia. Obóz koncentracyjny pokazał jak wielką siłę przeżycia potrafią mieć ludzie. Jednak mają ją tylko ludzie, którzy mają sens swojego cierpienia. Sens swojego trwania. Ci którzy potrafili znaleźć sens swojego życia znajdywali siłę do wytrwania w tym cierpieniu. Inni poddawali się i dość szybko umierali. Czasem po prostu nie wstawali z pryczy. Po prostu leżeli i czekali na śmierć. Część więźniów popełniała samobójstwo i trzeba Ci wiedzieć, że w obozie był zakaz przeszkadzania samobójcom.

Przeżycie tego piekła obozu koncentracyjnego wymagało znalezienia celu w jakim się cierpi. Niektórzy chcieli przetrwać dla bliskich sobie osób – dzieci, małżonka, niektórzy mieli inny cel – przekazać innym to co się wydarzyło. Frankl chciał jeszcze raz napisać książkę. Jej rękopis został mu brutalnie odebrany kiedy trafił do obozu. Przeżycie w tak trudnej sytuacji bez poczucia sensu było niemożliwe. Warto przypomnieć sobie rotmistrza Witolda Pileckiego, którzy dał się złapać i umieścić w obozie, gdzie zorganizował ruch oporu, a potem z niego uciekł, aby zdać relację z tego co się dzieje! To coś znacznie więcej niż tylko poczucie sensu – to misja życiowa!

Tą książkę warto przeczytać żeby się przekonać co czego są zdolni ludzie. Zarówno z tej dobrej i z tej złej strony.

„Człowiek w poszukiwaniu sensu” składa się na dwóch części. Pierwsza z nich to opis jego doświadczeń autora, tego co przeżył i tego co mu pomogło zachować życie. Druga to skrócony opis logoterapii – terapii, która koncentruje się na poszukiwaniu sensu. Być może uważasz że nie potrzebujesz terapii, ale na pewno musisz znać sens tego co robisz w swoim życiu. Frankl podkreśla, że człowiek nie może żyć w warunkach stałej równowagi, czyli jako to się określa w botanice – homeostazy, rozumianej jako stan pozbawiony wszelkich napięć. Potrzebuje tego napięcia i braku równowagi, pomiędzy tym co ma, a co chce osiągnąć. Autor nazywa to „noo-dynamiką”.

Po więcej szczegółów zapraszam do książki.

Można tu podać przykład tzw. syndromu astronauty. Cierpieli na niego astronauci, którzy osiągnęli swój życiowy cel – byli w kosmosie. Po powrocie na Ziemię każdy inny późniejszy cel wydawał się im za mały w stosunku do tego co osiągnęli… Dopiero gdy na nowo odnaleźli sens swojego życia mogli normalnie funkcjonować.

Wielokrotnie na tym blogu pisałem o potrzebie znajomości celu w życiu (jego sensu). Ma to ogromny wpływ na naszą motywację. Poczucie sensu to motywacja wewnętrzna i jest ona wielokrotnie silniejsza niż motywacja zewnętrzna.

Najnowsza nauka o motywacji odkrywa co jest niezbędne, żeby dobrze wykonywać swoje zadania. Podstawowym, ale nie jedynym czynnikiem jest właśnie poczucie sensu. Wiktor Frankl dobrze o tym wiedział.

Co jest Twoim sensem w życiu? Napisz w komentarzu!

Twój coach

Jacek

Leave A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.