Ile powinno kosztować szkolenie z rozwoju osobistego?

ile kosztuje szkolenie

Ceny szkoleń z rozwoju osobistego powodują, że można dostać zawrotu głowy. Ile tak naprawdę powinno kosztować szkolenie? Z czego składa się cena takiego szkolenia.

Rozwój osobisty, a szkolenie

O tym czym jest rozwój osobisty pisałem tutaj. Napisałem także co nie jest rozwojem osobistym.

Według mnie (i wielu innych badaczy) szkolenia to jedna z bardziej skutecznych metod rozwoju osobistego. Warunkiem koniecznym jest, aby były to szkolenia w małych grupach 6 – 12 osób. Maksymalna liczba osób, które jest w stanie „ogarnąć” jeden trener to ok. 30, ale to zależy od trenera i od grupy. Ja osobiście najbardziej lubię grupy po 12 osób – a to ze względów technicznych: można je podzielić na największą liczbę podgrup ;). Rozwój osobisty to praca w grupach.

Takie szkolenie daje najwięcej możliwości uzyskania wiedzy, którą się zastosuje. Im większa grupa, tym mniejsze możliwości interakcji uczestnik – trener i uczestnik – uczestnik.

W szkoleniach najważniejsze są ćwiczenia. Rozwój osobisty to przećwiczenie jakiegoś rozwiązania i wykorzystanie go później.

Mała grupa pozwala jej uczestnikom na bycie cały czas w centrum uwagi trenera, zwłaszcza podczas ćwiczeń.

Uprzedzając krytykę – nie tylko rozmiar grupy decyduje o jakości szkolenia!

Dlaczego jednak nie wszyscy prowadzą zajęcia szkoleniowe w małych grupach? Może jednak rozwój osobisty zachodzi w dużych grupach?

Wady małych grup szkoleniowych

Jest stosunkowo niewiele wad małych grup szkoleniowych.

Największą jest cena dla uczestnika z jednej strony, a z drugiej wynagrodzenie trenera. Koszty wynajmu sali są nieproporcjonalne w stosunku do jej rozmiarów. Małe sale kosztują proporcjonalnie więcej od dużych!

Z drugiej strony trener sprzedając szkolenie dla niewielkiej grupy nie bardzo może liczyć na wysokie wynagrodzenie. Prezentacja (bo nie szkolenie!) dla dużej grupy jest znacznie lepiej wynagradzane.

Pewną wadą jest mała możliwość networkingu, czyli poznawania nowych osób. Poznawanie nowych osób to też rozwój osobisty i dlatego uznaję to za wadę małej grupy. Tak, bywam czasem na konferencjach, czy seminariach dla dużej liczy osób właśnie w tym celu!

Z drugiej strony mała grupa umożliwia znacznie lepsze poznanie współuczestników szkolenia. Skuteczny networking tego właśnie wymaga!

Jeżeli znacie jeszcze inne wady małych grup szkoleniowych, to podzielcie się proszę nimi pisząc komentarz.

Składniki ceny szkolenia

Zacznę od składników, które są niejako niezależne, od samej treści szkolenia.

Pierwszy to sala. W zależności od miejsca, klasy sali, wyposażenia, będzie to koszt w granicach 400 – 1000 zł +VAT za dzień szkoleniowy. Mówimy tu o sali dla grup o wielkości 10 – 20 osób.

Drugi to koszt przerwy kawowej. W zależności od ilości uzupełnień będzie się on wahał od 7 zł do nawet 50 zł +VAT za osobę! Oczywiście w ramach 50 zł dostaniemy kawę bardzo dobrej jakości (choć można się naciąć) i lepsze ciastka. Wszystko to będzie uzupełniane wtedy na bieżąco.

Kolejnym wydatkiem będzie katering. Dobrej jakości obiad kosztuje 20 – 50 zł + VAT za osobę.

Czwarty koszt to materiały. Dobrze przygotowane materiały kosztują 25 – 70 zł za komplet.

To były tzw. twarde koszty. Koszty, które wystąpią zawsze, niezależnie od innych elementów.

Ważnym składnikiem ceny szkolenia jest koszt marketingu i sprzedaży. Trudno tu podać jednoznaczne wartości, zwykle będzie to między 20 a 50% ceny sprzedaży. Tu jest największa możliwa obniżka kosztów, jakie niesie ze sobą szkolenie z rozwoju osobistego.

Dodać należy tu jeszcze koszty tzw. administracji, czyli zapisywania na szkolenie, obsługi klienta, obsługi płatności itp. Oszacujmy je na 10% ceny szkolenia.

Ostatni składnik to koszt wynagrodzenia trenera. Na razie jego wielkość pominę, wyjaśnię później dlaczego.

Teraz założenia: grupa 12 osób, szkolenie trwa dwa dni. Koszt sali to 700 zł, katering i przerwy kawowe wybieramy na poziomie średnim. Cena szkolenia to 700 zł netto za dzień.

Koszty „twarde” dla trenera przy takiej grupie wyniosą ok. 160 zł netto za osobę za dzień, czyli ok. 320 zł netto za całe szkolenie.

Koszty marketingu i administracji wyniosą ok. 230 zł za osobę (za całe szkolenie).

No to dla trenera zostaje ok. 150 zł za osobę, co daje ok. 1800 zł za szkolenie. Jak to mówią – szału nie ma…
Czy dniówka w wysokości 900 zł to dużo?

Wiele osób powie, że tak, to bardzo dużo. Rozwój osobisty popłaca – trenerom!

To spora kwota. Nawet biorąc pod uwagę, że trener nie jest w stanie szkolić więcej niż 15 dni na miesiąc, to i tak w porównaniu do zarobków, które są w pracy, nawet w korporacji, to sporo. Jest tylko jeszcze dwa „ale”. Pierwsze dotyczy faktu, iż dobry trener musi się ciągle kształcić, a to kosztuje. Rozwój osobisty trenera to konieczność!

Ja wydaję na szkolenia, czy to prowadzone w sali szkoleniowej, czy online jakieś 500 – 2000 zł miesięcznie! Do tego dochodzą książki – ja średnio wydaję na nie 150 zł miesięcznie. Drugie ale dotyczy tego, że praca trenera na sali szkoleniowej to tylko „czubek góry lodowej”.

To czego nie widać to przygotowania. Tak, pewne szkolenia się powtarzają, co ułatwia proces przygotowania, ale… Nawet prowadząc szkolenie kolejny raz muszę przynajmniej przeglądnąć materiały. W przypadku nowych szkoleń szacuję, że przygotowanie się do szkolenia zajmuje mi nawet 4 razy więcej czasu niż samo szkolenie! Na dodatek są takie elementy, które robię zawsze, niezależnie, czy szkolenie jest nowe, czy powtarzane. Należy do nich analiza potrzeb oraz analiza wyników ankiet. Rozwój osobisty jest drogi. Jeżeli zdecydujesz się na uczestnictwo w szkoleniu za niską cenę, to zastanów się, dlaczego ona jest taka niska. Z czego trener zrezygnował? Co jest kiepskiej jakości? Czy w takim wypadku będzie to rozwój osobisty?

I jeszcze uwaga na koniec: wszystko pięknie, ale jak się nie pojawi dwie lub trzy osoby? Wyliczenia na nic, i z zarobku nici…

Twój trener

Jacek

PS. Mój darmowy, mailowy kurs szczęścia jest już gotowy! To też rozwój osobisty!

Leave A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.