Dawaj i bierz – Adam Grant o książce

dawaj i bierz

Pewnie już zauważyłeś, że w ludzi, których spotykasz na swojej drodze można podzielić co dają, biorą lub tych którzy zawsze oczekują rewanżu. Która z tych strategii jest najlepsza? Jak być skutecznym? Adam Grant dokonał analizy badań oraz poszczególnych osób, aby określić najlepszą strategię.

Dawca, biorca, czy rewanżysta? Kim jesteś?

Znajomość swojego profilu brania/dawania może Ci pomóc być skutecznym.

Kim jest dawca?

Dawca to taka osoba, która nie odmawia pomocy. Angażuje się w cudze działania, czasami zaniedbując własne zadania. Pomaga innym być skutecznym.

Kim jest biorca?

To osoba, która innych prosi o pomoc, ale najczęściej nic lub niewiele daje w zamian. Biorcy interpretują na swoją korzyść prawo wzajemności. Osoby te uważają, że sukces osiąga się tylko wykorzystując innych, samemu niewiele dając.

Na koniec jeszcze rewanżysta.

Jest to osoba, która dba o równowagę. Kiedy coś dla niej zrobisz, na pewno się zrewanżuje. Jeżeli to ona coś dla Ciebie coś zrobi pierwsza, to będzie się domagać rewanżu.

Prawdopodobnie już wiesz, do której należysz kategorii, ale warto sprawdzić. Adam Grant może Ci w tym pomóc. Przygotował krótki test, który Ci powie kim jesteś. Możesz go wypełnić klikając tutaj. Co ciekawe, możesz również poprosić znajomych, żeby Cię ocenili! Co może być dla Ciebie bardzo ciekawe!

Kim należy się stać, aby być skutecznym? Uwaga, SPOILER!

Z badań wynika, że 10% najgorszych pracowników to dawcy. Niestety. Dawcy pomagają innym zaniedbując siebie, dlatego też są najsłabsi.

Być może spodziewacie kto jest w 10% najlepszych pracowników?

Taaa daaam!

DAWCY!

Co DAWCY? Jak to? Przecież są w 10% najgorszych?!

Ano właśnie. Dawcy są również najlepszymi pracownikami. Co różni tych najlepszych dawców, od najgorszych dawców?

Bycie skutecznym wymaga bycia dawcą. Specyficznym dawcą. Takim, który daje, ale pamięta o sobie. Daje w sposób, który zmusza innych również do dawania.

Adam Grant pokazuje przykłady osób, które stworzyły sieć dawców i pomagają w sposób systemowy. Oznacza, to że koncentrują się na tym, żeby ich pomoc była najefektywniejsza. Robią to w sposób, który zapewnia im również satysfakcję z tego co robią.

Branie jest zwykle dobre na krótką metę. Wszyscy wkrótce zorientują się, że są wykorzystywani i przestaną ulegać prośbom biorcy.

Atuty książki

Książka „Dawaj i Bierz” to podręcznik tego jak być skutecznym i mieć z tego satysfakcję. Zawiera w sobie mnóstwo przykładów jak postępowali najbardziej znani dawcy i jak ich modelować. Modelować, czyli powtórzyć ich sukces.

Książka jest oparta na badaniach i doświadczeniach wielu osób. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zastosowanie się do przedstawionych w niej rad pomoże Ci być skutecznym.

Czyta się ją dobrze. Nie jest to kolejna książka o motywowaniu się, ale dzięki niej dawcy mogą być skuteczni i osiągnąć sukces. Sukces, który wydawał się być domeną biorców, ewentualnie rewanżystów.

Książkę możesz kupić np. tutaj.

To co ja Ci daję

Moja propozycja dla Ciebie, bo jakiś czas temu postanowiłem działać zgodnie z zasadami z tej książki. Zrobiłem to zanim ją przeczytałem.

Rozdaję wiedzę, ale w postaci czegoś do poczytania, ale kurs, w którym są do wykonania ćwiczenia. Pomoże Ci on poprawić Twoje poczucie szczęścia. Kurs jest darmowy.

Twój coach

Jacek

PS. A może wolisz kurs wprowadzania zmian w życiu?

Leave A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.